Etuasteet, mikrofonit ym. äänityskalusto
- RME UFX II
- 2 Audient ASP880
- Apogee DA16
- 4 Gyraf G9
- Kajaani UT Mix
- Zoom F8n
- Zoom H4
- WING Rack
- Midas DL16
Mikrofonit
- 1 Manley Reference Cardioid
- 2 AKG C414-ULS
- 2 Rode NT1
- 1 Pearlman TM-1
- 2 Neumann KM184
- 2 AKG C451B
- 1 Röde NTG haulikkomikrofoni
- 1 DPA SC4060-BM
- 2 Audio-Technica AT2020
- 1 Oktava MK-319 (Michael Joly-modifikaatioilla)
- 2 Oktava MK 012-01 MSP2
- 2 Sennheiser MD-441
- 4 Sennheiser MD-421
- 1 AKG D-112
- 1 Shure Beta52
- 1 Shure SM 7B
- 4 Shure SM57
- 1 Shure Unidyne III 545
- 5 Shure SM58
- 1 Shure Beta58
Pulu Studion äänityskalusto on kehittynyt nykyiseen muotoonsa lähes kahden vuosikymmenen aikana. Alusta asti periaatteena on ollut investoida laadukkaisiin laitteisiin sen sijaan, että aloitettaisiin halvemmalla ja päädyttäisiin myöhemmin päivittämään parempaan. Esimerkiksi ensimmäiset hankitut laajakalvoiset mikrofonit, AKG C414-ULS -parivaljakko, ovat yhä käytössä ilman tarvetta vaihtaa niitä.
Kajaani UT Mix -äänipöytä oli harvinainen löytö Maikkarin huutokaupasta, ja sen etuasteet ovat olleet ratkaisevassa roolissa erityisesti rumpusoundin muovautumisessa. Kajaanin etuasteiden pehmeä ja luonnollinen sointi tuo esiin esimerkiksi pellit ja akustiset yksityiskohdat tavalla, jota harva moderni laite pystyy toistamaan.
Laulumikrofonivalikoima kattaa laajan skaalan eri äänityyleille. Useimmiten käytössä ovat Manley Reference Cardioid, Pearlman TM-1 ja Shure SM7B. Viimeksi mainittu on perinteisesti tunnettu broadcast-käytöstä, mutta se toimii erinomaisesti myös raskaamman musiikin örinälauluun tai tilanteisiin, joissa huonekaikujen vaikutus halutaan minimoida. Tyypillinen signaaliketju lauluäänityksissä kulkee mikrofonilta Kajaani UT Mixin etuasteen kautta 1176-kompressoriin ja siitä edelleen A/D-muuntimelle, mikä takaa dynaamisen ja vivahteikkaan soundin.